CÍLE NÁVŠTĚVNOSTI
1500-1600-1700-1800-1900-2000-2100-2200-2300-2400-2500-2600

Vitamín C

23. září 2012 v 15:39 | Nikky

VITAMÍN C

Morčata (podobně jako lidé a primáti) ztratila v průběhu evoluce enzym L-gulonolaktonoxidázu (= L-glukonogamalaktonoxidázu), a tím i schopnost vytvářet si vitamin C (kyselinu askorbovou) při biosyntéze, a proto je potřebné jim vitamin C dodávat v podobě zeleniny a ovoce a doplňkově i krmivem o něj obohaceným.
Vitamin C je velmi důležitý pro vznik aminokyselin (hydroxylyzinu a hydroxyprolinu), které se podílejí na syntéze kolagenu. Porucha této syntézy vede k vzniku krevních sraženin, volného krvácení, vypadávání zubů, průjmu, nechutenství, kulhání, opuchnutí kloubů s následným poškozením (viz ilustrační fotografie). Nedostatek vitaminu C (hypovitaminóza a její těžší forma avitaminóza) vede též k oslabení imunity (morče je náchylnější k onemocnění např. plísní či kokcidiózou), poruchám reprodukce (samice ne a ne zabřeznout, nekvalitní spermie) nebo nekvalitní srsti. Chovatelé mohou pozorovat slabá mláďata (horší srst, dýchací obtíže, hopkání místo běhání). První příznaky se mohou objevit již po dvoutýdenní absenci vitaminu C v potravě. Pokud morče vitamin C přijímá, ale v nedostatečném množství, objevují se obtíže pozvolna.


Jak postupovat u morčete s avitaminózou?
Rozdrtíme 100 mg tabletu vitaminu C, smicháme s vodou na kašičku a osladíme Glukopurem. Kašičku natáhneme do stříkačky a morčeti podáme přímo do tlamičky. Léčbu provádíme po dobu 10-14 dnů, poté by již mělo být poznat zlepšení. Je vhodné ji doplnit podáváním vitaminu B a masáží, natahováním a zahříváním nožiček.Denní dávka u dospělého morčete je 10-20 mg. Při chovu v bytě stačí 10 mg, při chovu venku 15 mg, při březosti 20 mg. Také morčata ve stresových situacích (např. změna prostředí, neshody se spolubydlícími, střídání teplot), rostoucí, laktující a nemocná nebo zvířata v rekonvalescenci mají zvýšenou potřebu vitaminu C.
Vitamin C se snažíme morčatům v jídelníčku doplňovat v co možná nejvíc přirozené formě (tráva, zelenina, ovoce). Uměle vyrobený vitamin C by měl sloužit pouze jako doplněk (používat můžeme např. C-Compositum forte, kterým můžeme čas od času "pocukrovat" například předkládanou zeleninu nebo ho rozpustíme v trošce vody a podáme injekční stříkačkou bez jehly morčátku přmo do tlamičky). Proto je důležité nabízet morčeti vyváženou a na vitamin C bohatou stravu. Toho se dá dosáhnout jedině pestrou stravou, která bude zahrnovat trávu, zeleninu a ovoce.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama