CÍLE NÁVŠTĚVNOSTI
1500-1600-1700-1800-1900-2000-2100-2200-2300-2400-2500-2600

Luční a aromatické byliny

23. září 2012 v 16:34 | Nikky a Sisinka

Luční a aromatické byliny

Snad žádné morčátko nepohrdne chutnou bylinkou a nejraději by tyto dobroty jedlo po kilech. Protože však bylinky obsahují často hodně vápníku, je vhodné jejich množství u dospělých mlsounů omezití omezit a předejít tak tvorbě ledvinových a močových kamenů.
Kde byliny a trávu nesbírat
  • na okrajích polí, protože je tam tráva pohnojená
  • na trávnících ve městě, protože se na ně chodí venčit psi, tudíž je tráva znečištěná a můžeme na morčata přenést různé nemoci
  • při okrajích silnic, protože je tam tráva "napuštěna" výfukovými plyny
  • ze sběrného koše sekačky, protože v trávě rozsekané na malé kousky začínají už dvě hodiny po posečení probíhat hnilobné procesy, které jsou pro zvíře nebezpečné. Dále jsou škodlivé také motorové oleje, které se do sekaček dávají a které se samozřejmě do posekané trávy dostanou; a v neposlední řadě tato tráva obsahuje i výfukové plyny, neb tyto sekačky bývají poháněné benzínem (pokud tedy nemáme sekačku elektrickou).
  • pod keři - bývají na ní často klíšťata
Tráva v zimě
V zimě je možné si trávu a bylinky vypěstovat doma. Buď si pořídíme truhlík, zeminu a semena a zahradničíme akčně sami nebo je možné si ve zverimexu koupit přímo trávu pro hlodavce, která sestává z krabičky se substrátem a sáčkem se semínky (např. Trixie, Tukan). Pokud chceme trávu pěstovat v truhlíku, tak zakoupíme semena trávy v zahradnických potřebách, případně v obchodech typu Hornbach, Obi (semena nesmějí být mořená ani chemicky ošetřená! - toto splňují např. travní semena firmy Aros nebo Rožnovských travních semen). Zakoupit lze také míchaná semena bylin (např. Tráva pro domácí zvířata od firmy Nohel-Garden, která obsahuje pampelišku, tymián, jetel, řepu, salát, čekanku, vojtěšku a koriandr).
Venkovní výběh
Pokud máme doma zahradu, bylo by škoda ji nevyužít a morčíky nevyvenčit. Každé morčátko miluje pobyt na čerstvém vzduchu a svěží čerstvou travičku. Pokud chceme morčátko nechat na zahradě bez dozoru, rozhodně ho nenecháme běhat volně (může se zaběhnout nebo ho může napadnout nějaký dravec), ale pořídíme ohrádku. Tu si buď vyrobíme nebo koupíme. Je vhodné překrýt vrch ohrádky sítí proti dravcům, aby bylo morčátko chráněné i seshora. Výběh musí být také alespoň částečně ve stínu - pokud by na morčátka pražilo sluníčko a ta neměla možnost schovat se ve stínu, dostala by úžeh a mohla by i zemřít!
Vhodné byliny
  • Pokud není uvedeno jinak, tak tyto rostliny můžeme zkrmovat čerstvé i sušené. Usušené obsahují vysoký podíl vápníku, proto je podáváme v rozumné míře
  • Všeho s mírou! Musíme myslet na to, že každá bylina má své účinky a zvířata jsou na jejich působení citlivá. Proto bychom je měli podávat morčatům v rozumné míře a mít jejich účinky na paměti.
  • Obsahy vitaminu C jsou orientační.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama