CÍLE NÁVŠTĚVNOSTI
1500-1600-1700-1800-1900-2000-2100-2200-2300-2400-2500-2600

Koupání

23. září 2012 v 16:48 | Nikky a Sisinka

KOUPÁNÍ


Před koupáním si připravíme všechny potřebné věci - to abychom co nejvíce zkrátili dobu, po kterou budeme morče upravovat.
Potřebovat budeme:
  • hřeben, kleštičky na drápky
  • ručníky (mně se osvědčily dětské bavlněné pleny, protože jsou savé a měkké)
  • dvě nádobky (např. kelímky od jogurtu)
  • šampón pro hlodavce (použít můžeme i kosmetiku pro psy či kočky)
  • kondicionér (použitím kondicionéru předcházíme vzniku lupů)
  • fén
Do dvou nádobek si naředíme šampón a kondicionér (na jeden díl detergentu čtyři až pět dílů teplé vody). Do umyvadla (vany, škopíku) si připravíme neklouzavou podložku (stačí přeložený ručník) - morčátku to nebude při koupání klouzat a bude klidnější. Nastavíme správnou teplotu vody - morče má poměrně vysokou tělesnou teplotu,
takže by voda měla mít kolem 42°C, aby mu byla příjemná.
Morčata vždy koupeme pod tekoucí vodou a ne tak, že bychom je postavili do škopíku, ve kterém je voda a v té je koupali (bohužel se s tímto způsobem koupání setkáte na drtivé většině internetových stránek věnovaných péči o morčata). Tento způsob je krajně nevhodný, protože koupete morče ve špíně, která se z něj odmočila, a navíc se morče do vody téměř okamžitě vyčůrá a koupat někoho ve vlastní moči také není zrovna ideální.

Morče řádně namočíme (pozor dáváme na očka a ouška) a potom našampónujeme - nezapomeneme ani na místa pod krkem, v podpaží, tříslech apod. Hlavičku myjeme opatrně, i když jsou současné šampóny k očím šetrné.Opláchneme a postup opakujeme, dokud nám neteče při splachování čistá voda (u morčat stačí většinou dvakrát - poprvé srst myjeme a podruhé uzavřeme chlup). Pak použijeme kondicionér, který řádně vetřeme do srsti na celém těle (opět pozor na hlavičku). Necháme ho působit asi minutu a pořádně spláchneme, dokud srst pod prsty nevrže. Kondicionér srovná pH kůže a vyhneme se tak jejímu podráždění a případné tvorbě lupů.
Morčátko zabalíme do ručníku a jemně promačkáme (v zimě můžeme ručníky nahřát na topení). Pak ho přendáme do suchého, kde ho necháme zabaleného cca pět minut. Nezapomeneme vytřít ouška (ale jen ty části, které jsou vidět). Fénujeme na střední teplotu za vzdálenosti min. 30cm. Rovnosrstá plemena (sheltie, peru) při fénování pročesáváme proti směru růstu srsti hřebenem. Kudrnáčkům srst pouze nadzvedáváme prsty. Pro podporu prstýnkovaté struktury srsti můžeme na suchou srst použít přípravky na upevnění textury srsti a "namačkáme" lokny. Tyto přípravky obsahují většinou lanolinový či olivový olej, který brání zacuchávání srsti, podporuje její růst a kvalitu, ale neobsahují žádná zakázaná tužidla ani laky (např. objemový kondicionér Vital od Bea Natur).
Pro bílá morčata, která mívají zažloutlou srst, použijeme při koupání bělící šampón či gel (a jedna malá rada - těmto morčátkům nedáváme k jídlu mrkev, červenou papriku, žlutozrnnou kukuřici či jiné pamlsky s obsahem karotenu - ten způsobuje žloutnutí srsti). Na morčata s barevnou srstí bělící přípravky nepoužíváme - mohou způsobit, že barva vybledne.
Šampóny a kondicionéry vhodné pro údržbu srsti morčátek
Používat můžeme kosmetiku určenou pro psy (vhodné jsou profesionální salónní přípravky) nebo šampóny pro hlodavce. Doporučit mohu šampóny a kondicionéry na bylinné bázi od firmy Bea Natur z linie Profesional - odzkoušela jsem je s velmi dobrými výsledky. Pro morčata s citlivou kůží, jejichž kůže má sklony po použití klasických přípravků rudnout, šupinkovatět a svědit, můžeme na koupání použít klasické mýdlo s jelenem. Pro lesklou srst je možné přidat do posledního oplachu ocet (1díl octa na 10 dílů vody).
Po vysušení a finální úpravě ještě zakrátíme drápky, jsou teď měkčí, půjde to lépe

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama