CÍLE NÁVŠTĚVNOSTI
1500-1600-1700-1800-1900-2000-2100-2200-2300-2400-2500-2600

Doplňkové krmivo (granule)

23. září 2012 v 15:50 | Nikky

Doplňkové krmivo (granule)

Granulované krmivo by mělo být u morčat pouze DOPLŇKEM A ZPESTŘENÍM STRAVY a pokud má morče k dispozici trávu či seno a k tomu dostatečné množství zeleniny a malé množství ovoce, není důležité. Naopak velice důležitá je jeho kvalita, která by se měla blížit těmto základním parametrům:
  1. minimálně 18% vlákniny
  2. bílkoviny 15% (u morčat, která rostou, jsou březí nebo po porodu mohou být bílkoviny vyšší)
  3. neskládá se z obilovin a semínek (granule mají vyvážený poměr všech složek a nezakládají se jen na obilninách) a v žádném případě nesmí obsahovat živočišnou moučku nebo sušené mléko
  4. obsah tuku maximálně kolem 3%
  5. nesmí obsahovat vysoké dávky vápníku a poměr obsahu vápníku a fosforu by měl být přibližně 2:1(např. vápník 1% - fosfor 0,5%)
  6. množství obsaženého vitaminu C by nemělo být nižší než 400 mg/kg
  7. všechny kousky v něm obsažené mají podobu peletek nebo granulek, protože je tak zaručeno, že všechny mají i stejný obsah živin
Granule jsou pro morče DOPLŇKEM a rozhodně ho nemusí mít každý den plnou misku. Bohatě postačí1 čajová lžička na morče na den. Pokud budeme dávat granule obden, taky se nic nestane (někteří chovatelé podávají morčatům granule pouze 1-2x týdně).
Protože tento typ krmiva není pro morče podstatný, můžeme ho z jídelníčku postupně vyloučit buď na dobu určitou (např. během diety) nebo ho, aniž by morčák strádal, z jídelníčku odstranit úplně (za předpokladu, že ho nahradíme dostatečným množstvím kvalitní trávy, zeleniny a malým množstvím ovoce).
! Zatímco běžné dospělé morče granule k životu nepotřebuje, je dobré jimi jako DOPLŇKEM přilepšovat rostoucím morčatům, březím a laktujícím samicím či morčatům, která potřebují přibrat nebo žijí trvale venku (obzvlášť přes zimu).
! Pozor na NADMĚRNÉ PODÁVÁNÍ granulí během březosti. Vysoký příjem energie (tuky, sacharidy) u samiček zvyšuje riziko toxémie! I když chceme samičce přilepšit, nezapomínejme, že granule jsou pouze DOPLNĚK!!!

! Rostoucí morčata a kojící samičky potřebují více bílkovin a vápníku než dospělá morčata. Pokud budeme ale vysokoenergetickou potravou s vysokým obsahem bílkovin a vápníku krmit dospělá morčata, povede to ke jejich obezitě, močovým kamenům a zkrátíme jim tím život.
! Obsah vápníku v potravě se nikdy nesnažíme zvýšit podáváním mléčných dropsů!!! Zvýšenou potřebu vápníku můžeme uspokojit zeleninou s vysokým obsahem vápníku (viz kapitola Zelenina) nebo podáváním kvalitních vojtěškových koleček (viz Vhodné pamlsky). Nicméně to s potravou mající vyšší obsah vápníku nepřeháníme, neboť všeho moc škodí (v tomto případě ledvinám).
!1 polévková lžíce průmyslově vyráběného krmiva denně navíc vede k poklesu konzumace sena o cca. 30%! Tím se snižuje obrušování zubů a vznikají různé deformace, často končící návštěvou veterináře a zbroušením/trháním zubů, a také hrozí zažívací obtíže (zácpy, průjmy, nadmutí).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama